Magiczne stworzenia - czy i jak je chronić?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 20:30
W wielu miejscach na świecie ludzie wierzą w magiczne stworzenia i ich moc. Dzięki nim w tych regionach dba się o poszczególne gatunki, przykładem są święte krowy w Indiach. Szczególnie chronione mogą być także pewne obszary, np. święte gaje. - Interesuje mnie to, w jaki sposób możemy uwzględniać mityczne, magiczne stworzenia w ochronie gatunków - mówi Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Tematem audycji są magiczne stworzenia.  W Islandii, w regionie, które wg. wierzeń zamieszkują elfy zakazano budowy autostrady,
Tematem audycji są magiczne stworzenia. W Islandii, w regionie, które wg. wierzeń zamieszkują elfy zakazano budowy autostrady, Foto: shutterstock/ gg_tsukahara
  • W Czwórce zastanawiamy się, czy magiczne stworzenia mają wpływ na ochronę gatunkową.
  • Punktem wyjścia do dyskusji jest decyzja z 2014 roku o ochronie terytorium w Islandii, które wg wierzeń ludności, zamieszkane jest przez elfy. 
  • Islandzki sąd zakazał w tamtym regionie budowy autostrady, żeby nie zakłócać spokoju tych mitycznych istot i nie ściągnąć nieszczęść na mieszkańców. 

Wielu z nas słyszało o potworze z Loch Ness albo o elfach, które mieszkają na Islandii. Mimo że prawie nikt ich nie widział, to te mityczne istoty mają ogromny wpływ na życie Islandczyków. - W 2014 roku media na całym świecie rozpisywały się o tym, że islandzki sąd zakazał budowy drogi. Powodem było to, że miała ona prowadzić przez tereny należące do elfów - mówi prowadząca audycję Weronika Puszkar. - Jak mówiono, zaburzenie ich porządku mogłoby ściągnąć wiele nieszczęść, nie tylko na ekipę budowlaną, ale również na resztę mieszkańców tego kraju.


Magiczne stworzenia - wierzenia a los zwierząt

Rzecz to bez precedensu, jednak nie jednostkowa, zwłaszcza gdy mowa o poszczególnych gatunkach zwierząt. - Naukowców interesują stworzenia, które są jak najbardziej prawdziwe, np. hieny albo różne gatunki węży, którym przypisuje się magiczną moc - opowiada gość Czwórki. - Na przykład w Etiopii wierzy się, że hieny zjadają złe duchy. Dlatego często w różnych częściach Etiopii tolerowana jest obecność tych zwierząt, mimo że to niebezpieczne drapieżniki. Jednak ze względu na to, że niosą ze sobą bardzo praktyczne, nazwijmy to, "umiejętności", ludzie są skłonni je tolerować w pobliżu swoich siedlisk.

Zobacz także:

Specjalistka zaznacza, że z drugiej strony mamy jednak sytuacje odwrotne, niektóre gatunki są tępione. - Niektóre zwierzęta przywołują negatywną konotację. Na przykład na Madagaskarze niektórzy wierzą, że węże spadają z drzew pod postacią dzidy. W ten sposób ranią ludzi albo bydło - tłumaczy. - W związku z tym są one często zabijane. Oczywiście to też ma wpływ na to, jak wygląda ochrona tego gatunku. Trudno jednak chronić coś, co jest mocno zakorzenione w kulturze w sposób negatywny.

 

Posłuchaj
13:05 CZWORKA/Czwórka do piątej - magiczne zwierzęta i ochrona gatunkowa 26.03.2024.mp3 Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego opowiada o mitycznych zwierzętach i ich wpływie na ochronę gatunkową (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Ochrona wierzeń i środowiska

Joanna Bagniewska zwraca uwagę, że często na Zachodzie w dziedzinie ochrony gatunków nie bierze się pod uwagę magii i wierzeń. - W wielu krajach na świecie zachowania ludzkie bardzo często dyktowane są przez wierzenia, które niekoniecznie są naukowe albo racjonalne. Przywołując już wspomniany wątek elfów i ochrony ich terytorium - takie decyzje mogą nieść szersze korzyści - wyjaśnia. - To dzięki nim chroni się środowisko. Bo to przecież także ochrona różnych innych gatunków, które w tym miejscu żyją. Dlatego tak cenne są np. święte gaje, ponieważ one zapewniają dom dla bardzo wielu różnych zwierząt. To między innymi pomaga chronić i dbać o bioróżnorodność tych miejsc.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Joanna Bagniewska, Uniwersytet Oksfordzki

Data emisji: 26.03.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor

Czytaj także

Czy bać się nietoperzy? "To pożyteczne i niegroźne ssaki"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 21:26
W Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 27 ich gatunków. Nocą latają i żerują nie tylko na polach, ale także w centrach miast. Mimo to mało jest okazji, aby obserwować je w naturze, przez co większość ludzi wciąż się ich obawia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młode ptaki czy sarenki. Nie zabieraj, one wciąż czekają na mamę

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 13:57
- Jeśli podczas spaceru dostrzeżemy małe zwierzę: sarnę, zająca, dzika albo ptasie podloty, najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich w spokoju. Bo matki z odpowiedniej odległości obserwują swoje młode - mówiła Anna Wierzbicka ze stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Medycyna opiera się na zwierzętach". Czy jest szansa, że to się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 15:40
Zwierzęta wykorzystuje się do testowania leków, kosmetyków, detergentów, a te badania od lat budzą spory. Zwolennicy tej praktyki twierdzą, że gdyby nie ona, to medycyna byłaby w zupełnie innym miejscu. Z kolei przeciwnicy zaznaczają, że takie eksperymenty przynoszą jedynie cierpienie i śmierć wielu gatunków trzymanych w laboratoryjnej niewoli.
rozwiń zwiń